آیین نامه های اجرایی مالیات

آیین نامه های اجرایی مالیات


آیین نامه های اجرایی مالیات ، آیین نامه ها بیشتر به قوانینی گفته می شوند که یک مؤسسه ، شرکت و یا سازمان (دولتی یا خصوصی) به منظور نظم بخشیدن به فعالیت های درون سازمان خود تنها در موارد معدود و خاص آن ها را تهیه و اجرا می کند . این قوانین می توانند با هدف تسهیل در اجرای سایر قوانین یا در مواردی که برای آن ها قانونی تعیین نشده است وضع شوند . آیین نامه ها با اهداف ، خط مشی ها ، سیاست گذاری ها و برنامه های سازمان در تضاد نیستند و باعث ایجاد یکپارچگی و هم سو و هم جهت شدن فعالیت های سازمان در جهت رسیدن به اهداف تعیین شده می گردند .

 

در حقوق اداری برای اهمیت آیین نامه ها دلایل زیر را ذکر کرده اند :

 • به مانند قوانین ایجاد حق و تکلیف می کنند
 • از سوی مقامات عالی وضع می شوند
 • از لحاظ تعداد از قوانین بیشتر هستند و نبود شان انجام فعالیت های سازمان ها را دچار مشکل خواهد کرد .

 

ویژگی های آیین نامه ها برای استفاده در فرآیند های سازمان :

ویژگی هایی چون انعطاف پذیری ، پی در پی بودن مواد ، بند ها ، تبصره ها ، مختصر و مفید بودن ، مکمل بودن با سایر قوانین و … سبب استفاده از آن ها در فرآیند های سازمان ها شده است .

آیین نامه ها به سه دسته تقسیم می شوند

 • آیین نامه های اجرایی که به حکم قانون گذار برای تکمیل بعضی قوانین وضع می شوند و چون از دیگر قوانین نمی توانند مستقل باشند به آن ها آیین نامه غیر مستقل نیز می گویند .
 • آیین نامه جایگزین قانون (تفویضی) مقرراتی هستند که با اجازه مستقیم قانون گذار توسط قوه مجریه تهیه و تدوین می شوند ولی در اصل تفاوتی با قانون ندارند .
 • آیین نامه های مستقل که به موجب اصل ۱۳۸ قانون می توانند توسط مقامات اجرایی در حدود اختیاراتشان و در شرایط اضطراری در موضوعات مختلف وضع شوند .

 

حال که با مفهوم آیین نامه و نوع اجرایی آن آشنا شدیم به معرفی آیین نامه های اجرایی مالیات منتشر شده از سوی سازمان امور مالیاتی می پردازیم . سازمان مربوط نیز همچون دیگر ارگان ها آیین نامه های خود را در موارد خاص جهت استفاده توسط واحد های تحت امر منتشر می کند . در گذشته آیین نامه های اجرایی مالیات در تعداد کمتری تصویب می شدند ولی با اجرایی شدن قانون ارزش افزوده در کنار قانون مستقیم این پدیده ، تعداد آن ها افزایش یافت . قانون مالیات بر ارزش افزوده به دلیل نو پا بودن دارای نقایصی در اجرا و متن بود ، به علاوه قوانین مالیات های مستقیم هم در برخی موارد تحت تأثیر آن قرار گرفته و مشکلاتی را برای مجریان قوانین و فعالان افتصادی ایجاد کرده بود . همه این ها سبب شد تا سازمان مربوطه آیین نامه های اصلاحی را در چند بند و ماده برای رفع مشکلات تصویب کند . سازمان هم در مواردی که قوانین با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهند و یا توانایی تأمین نیازهای آن را ندارند ، آیین نامه های اجرایی مالیات اصلاحی را منتشر می کند تا نقایص آن ها برطرف شوند .

اگر به سایت این سازمان مراجعه کنید می توانید لیستی از آیین نامه های اجرایی مالیات را از تاریخ ۰۶/ ۰۹/ ۱۳۹۲تا تاریخ  ۱۹/۰۲/۱۳۹۷ را به همراه متن کامل مشاهده کنید . این لیست بیانگر اهتمام سازمان به اجرای قوانین و اصلاح آن ها می باشد . برای نمونه و آشنا شدن بیشتر با ساختار آیین نامه های منتشره توسط این سازمان به بیان جزئیات و مفاد آیین نامه اجرایی موضوع تبصره ۲ ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ که در تاریخ ۱۹/۰۲/۱۳۹۷ منتشر شده است بطور مختصر می پردازیم .

 

درآیین نامه شماره ۲۶۷۰۹ به منظور تسهیل در انجام امور مودیان ، نحوه واگذاری فعالیت های مالیاتی به بخش غیر دولتی در ۵ ماده و ۳ تبصره  با جزئیات بیان شده است .

 • ماده یک شامل اصلاح و بیان معانی برخی لغات مبهم
 • ماده دو فعالیت های مالیاتی قابل واگذاری را معرفی می کند
 • ماده سوم شامل وظایف سازمان در واگذاری امور به بخش غیر دولتی است
 • درماده چهارم وظایف بخش غیر دولتی با پذیرش انجام امور مالیاتی مشخص می شود
 • ماده پنجم نوع هزینه پرداختی توسط مؤدی به بخش غیر دولتی را تعیین می کند

تبصره ها :

 • تبصره یک از ماده دو : سایر فعالیت های مالیاتی که در ماده شماره دوم آیین نامه درج نشده اند با رعایت قوانین و مقررات به پیشنهاد سازمان مربوطه و با تصویب وزیر اموراقتصاد و دارایی می توانند به موضوعات قابل واگذاری به بخش غیر دولتی اضافه شوند .
 • تبصره یک از ماده سه : سازمان مربوطه در صورت بروز هرگونه تخلف یا کوتاهی از سوی دفتر مربوطه می تواند مجوز دفتر را لغو و همکاری با آن را قطع کند .
 • تبصره دو از ماده دو : تعیین کارمزد دفاتر خدمات مالی و یا تغییر در میزان آن بعد از کسب موافقت وزیر امور اقتصاد و دارایی با سازمان مالیاتی است .

 

در ماده دوم این آیین نامه امور نهادی و غیر نهادی قابل واگذاری به بخش خصوصی کاملاً مشخص شده است .

امور نهادی :

شامل شناسایی فعالان اقتصادی و واحد یابی آن ها ، تهیه محتوا و خدمات آموزشی به کارکنان و مؤدیان ، تقدیم برگه های مطالبه به مؤدیان تجزیه و تحلیل داده های مالی افراد می باشد .

امور غیر نهادی:

شامل ثبت نام مودیان در سامانه مالیاتی، ارائه کلیه خدمات مربوط به اظهار نامه های ارزش افزوده و  مالیات های مستقیم .

ارائه خدمات مربوط به هر گونه اعتراض ، درخواست و یا پیگیری فعالان اقتصادی از سازمان مربوطه

ارائه خدمات مربوط به لیست معاملات فصلی و مسیر تعیین شده برای پرداخت مستقیم مالیات توسط افراد به حساب تعیین شده از سوی سازمان

و در نهایت وظایف سازمان در ماده سوم در قبال این مؤسسات را مشخص می کند

 • وظیفه نظارت بر این دفاتر برعهده سازمان امور مالیات است
 • سازمان مربوط وظیفه دارد تا تقاضای صدور یا لغو مجوز این دفاتر بررسی کند
 • سازمان موظف است تا تعهدات رسمی لازم هنگام صدور مجوز دفاتر را از آن ها اخذ کند

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *