انجام خدمات حسابداری

حسابداری

انجام خدمات حسابداری

 زمانی که انسان با مبادلات کالا به کالا نیاز های روزمره خود را مرتفع می کرد را می توان لحظه تولد علم اقتصاد دانست . در همان زمان ، با وجود بینش کم نسبت به مسائل علمی و ریاضی ، انسان ها توانایی تشخیص و تمییز سود و زیان را داشته و در پی راهی برای ترقی میزان سود خود می گشتند . با اختراع پول این اعمال به سمت کمال حرکت کردند و آن حس باطنی مبنی بر ایجاد توازن بین سود و ضرر و مسائلی از این دست در آن ها تقویت شد . انسان نیازمند روشی کاربردی بود تا بتواند منابع محدود و نیاز های نامحدود خود را به ایده آل ترین حالت ، مدیریت کند . این روش کاربردی و آن حس باطنی چیزی جز انجام خدمات حسابداری نمی باشد . در ایران ، انجام خدمات حسابداری توسط میرزا بنویس ها به شکل امروزی به وجود آمد و تا امروز که در بالاترین جایگاه خود قرار دارد ، فقط وسایل کار و متد های جزئی عوض شده اند ، اما درون مایه آن همواره پایبند اصول ثابتی بوده است.

خدمات حسابداری در واقع به عمل جمع آوری اطلاعات مالی و بازار ، ثبت ، طبقه بندی ، تحلیل و استفاده از آن ها در جهت بهبود اوضاع مالی اطلاق می شود . ما برای کسب درآمد بیشتر تلاش می کنیم ،  همیشه به فکر بهبود بخشیدن شرایط هستیم ، به بهترین گزینه برای صرف پولمان فکر می کنیم و حواسمان به میزان باقیمانده سرمایه مان نیز هست ، در ابعاد کوچک این عمل نوعی خدمات حسابداری می باشد که همگی ما آن را تجربه کرده ایم . در ابعاد بزرگتر ، همین اعمال توسط حسابداران برای ادارات ، شرکت ها و مشاغل برای انتقال اطلاعات به مدیران انجام می شود ، با این توضیح که هیچ تفاوتی در قصد و هدف نهایی کار که همان تخصیص منابع و طبقه بندی اطلاعات می باشد ، وجود ندارد .

وظیفه یک حسابدار و در نمایی بازتر انجام خدمات حسابداری ، در حقیقت ثبت وقایع با توجه به ورودی ها و خروجی های مالی ، خدماتی و کالایی ، نظم و ترتیب بخشیدن به آن و ارائه ماحصل کار در قالب گزارش به مدیران یا مراجع ذیصلاح می باشد . در ادامه ، یک حسابدار کامل قدرت پیش بینی مسائل پیش رو و تبدیل آن ها به فرصت را نیز داراست .

از مهمترین خدمات حسابداری می توان به ثبت اسناد حسابداری در دفاتر یا نرم افزار ، ثبت اطلاعات کارمندان ( در شرکت های بزرگ با همکاری بخش منابع انسانی ) و محاسبه حقوق ، دستمزد ، بیمه ، سنوات و …  و پرداخت آن ، به روز رسانی اطلاعات مالی و قانونی و انطباق آن با عملکرد خود (صور مالی) در جهت پیشبرد منافع مجموعه ، انجام امور مالیاتی از قبیل محاسبه مالیات ، تنظیم اظهار نامه ، تحریر دفاتر ، گزارشات فصلی ، دفاع ، مالیات های بردرآمد  و پرداخت این موارد ، ثبت گردش های مالی و ارائه گزارش برای مدیر ، افزایش بهره وری مالی ، حسابرسی ، نظارت مالی ، خرید و راه اندازی نرم افزار مناسب حرفه خود ، کد گذاری حساب ها ، اصلاح حساب ، افتتاح یا بستن آن ، تهیه ترازهای آزمایشی  و … اشاره کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *