انواع-کدينگ-حسابداري

انواع-کدينگ-حسابداري


انواع کدینگ حسابداری : قبل از پرداختن به انواع کدینگ حسابداری بهتر تا با کلمه کدینگ و استفاده از آن در حرفه مالی بیشترآشنا شویم . یکی از موضوعات اساسی که حسابداران برای ثبت و گزارش دهی اطلاعات مالی و تراکنشات هر شرکت و مؤسسه از آن استفاده می کنند ، مبحث کد دهی به حساب ها می باشد . در واقع کدینگ حساب ها ، نوعی دسته بندی است تا  دسترسی و مدیریت حساب ها را هر چه بیشتر راحت کند .

انواع کدینگ حسابداری

طراحان این شیوه از طبقه بندی حساب ها ، آن را بر اساس طرح درختی برنامه ریزی کرده اند . به همین خاطر این طرح دارای لایه ها و کدهایی به عنوان سر شاخه و زیر شاخه می باشد ، در واقع نام آن نیز برگرفته از همین شیوه دسته‌بندی است . در بیشتر موارد کد دهی به حساب ها را  بر اساس نوع شرکت ها و حجم معاملات آن ها طراحی می کنند ، بنابراین حسابداران یا متولیان امور حسابداری شرکت ها الزامی برای استفاده از یک شیوه ثابت در نظم بخشیدن به اطلاعات مالی  ندارند ، بلکه می‌توانند برای هر دوره مالی روش جدیدی را به این منظور تعریف کنند .

 

لایه های مختلف کدینگ حسابداری در شرکت ها

طراحي-کدينگ-جديد-براي-حساب-ها

به طور معمول ۴ لایه کدینگ برای هر شرکت در نظر گرفته می شود

  • گروه اول حساب های عادی : حساب های این گروه را بیشتر ترازنامه و سرفصل های اصلی سود و زیان شرکت ها تشکیل می‌دهند ، فرد می تواند تمامی بدهی ها ، درآمدها ، هزینه ها و حقوق مرتبط با صاحبان سهام را در این لایه کدگذاری نماید . این لایه از حسابداری بیشتر از اعداد یک یا دو رقمی استفاده می کند .
  • لایه دوم یا حساب های کل : برای این بخش معمولا صورت ‌های حساب های مالی را در نظر می گیرند . به منظور تمایز این حساب ها از سایر موارد ، معمولاً از ارقام دو یا سه رقمی و در موارد نادر نیز از اعداد یک رقمی برای درج آن ها استفاده می شود
  • لایه سوم یا معین : در این بخش تمام حساب های کل شرکت به حساب های کوچکتر تقسیم می‌شوند که در اصطلاح حسابداری و امور مالی به حساب های معین معروف هستند . کدهای دو رقمی مختص این دسته از حساب ها می باشند .
  • در پایان به عنوان آخرین سطح از کدینگ می توان حساب های تفصیلی شرکت ها معرفی کرد . اگر بخواهیم حساب های معین را نیز به مقادیری کوچک تر تبدیل کنیم ، باید سراغ این دسته از کدها برویم .

 

بعد از آشنا شدن با روش کدینگ حسابداری بهتر است تا سراغ معرفی انواع آن رفته و مبنا را در جهت آشنایی بیشتر استفاده کنندگان از این اطلاعات قرار دهیم . با توجه به اینکه یکی از مهم ترین بخش های سیستم های مالی در حال حاضر کد های حساب ها می باشد ، حسابداران سعی کردند تا برای سهولت در انجام امور مالی و نتیجه گیری هر چه سریعتر از آن ها به هر کدام یک کد اختصاص دهند . داشتن تسلط کافی نسبت به رتبه بندی این کد ها و شیوه ایجادشان می تواند به حسابداران در امر گزارشگری و به مدیران در تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی کمک نموده و ارائه اطلاعات را بیش از پیش را شفاف نماید .

 

انواع کدینگ حسابداری

کدینگ حفظی : این شیوه از کددهی براساس اصل مختصر نویسی در زبان فارسی بنا شده است ، به این صورت که حروف اول کلمات نامه حساب را جدا نموده و در کنار هم به منظور شناسایی آن ها قرار می دهند . برای مثال در عنوان حساب های پرداختنی ، کد حفظی “ح _ پ” را به آن اختصاص داده اند .

کدینگ پی در پی یا متوالی : در این روش اعداد را به صورت متوالی و پشت سر هم به داده ها اختصاص می دهند ؛ این شیوه به کدینگ سریالی نیز مشهور است .

کد دهی سلسله مراتبی : شما با این روش قادر خواهیم بود تا کد حساب ها را به صورت کاملاً منظم و منطقی تا بی نهایت گسترش دهید . برای مثال اگر کد دارایی ها عدد ۵۰۵ باشد ، در صورتی که حسابدار بخواهد برای دارایی ها ، زیر گروهی را تعریف کنند ، تنها کافیست تا با اختصاص یک رقم اعشار به آن مانند ۵۰۵٫۰۱ این زیر گروه را ایجاد نماید . همانطور که می بینیم ایجاد زیر گروه به این روش تا بینهایت می تواند ادامه داشته باشد.

کدینگ توده ای : با این روش اعداد می توانند به یک حساب و تنها در یک دوره مالی اختصاص یابند .

کدینگ وجهی : این شیوه ازتخصیص اعداد را می توان یک قرارداد استاندارد برای تخصیص اعداد به شمار آورد ، چرا که در آن هر عدد معرف نوع خاصی از حساب ها خواهد بود . برای مثال خدمات حسابداری که در یک فروشگاه کوچک مشغول به کار است می تواند گروه یک را برای مشخص نمودن بخش های مختلف فروشگاه ، گروه دو را به عنوان نماینده هزینه های مختلف که فروشگاه می تواند متحمل شوند تعیین کند و در نهایت گروه سوم نیز می تواند نمایانگر تمامی زیرگروه های دو گروه قبلی باشد .

 

طراحی کدینگ جدید برای حساب ها

طراحي-کدينگ-جديد-براي-حساب-ها

طراحی و ایجاد انواع کدینگ حسابداری به موارد بالا محدود نمی‌شود ، چرا که شرکت ها و موسسات همواره در برابر شرایط متغیر قرار می گیرند و توسعه در آن ها فرآیندی اجتناب ناپذیر است . به عبارتی می‌توان گفت که طراحی کدینگ های حسابداری علاوه بر موارد ذکر شده بر اساس یک سری از اهداف و اصول که در ادامه آنها را ذکر خواهیم کرد نیز صورت می گیرد

  1.  اصول پذیرفته شده حسابداری مصوب سازمان حسابرسی
  2.  نیازهای گزارشگیری مدیران شرکت ها و یا کاربران سیستم های حسابداری ( نرم افزار)
  3. مقیاس و اندازه فعالیت شرکت
  4. لزوم منعطف بودن حساب ها برای گسترش فعالیت های شرکت
  5. تسهیل شدن استفاده از حساب ها به نحوی که برای کاربران عادی و مبتدی نیز به راحتی قابل فهم باشد
  6. جامع بودن حساب ها به نوعی که تمامی فعالیت ها را تحت پوشش خود قرار دهند

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *