خدمات حسابداری اینترنتی همچون سایر فعالیت ها که خدمات خود را در بستر اینترنت برای استفاده کنندگان در سراسر دنیا قرار می دهند اکنون در داخل کشور عزیزمان ایران برای همگان در دسترس می باشد . به لطف فناوری اینترنت چه در بستر اینترنت کابلی و چه در بستر بیسیم هم چون شبکه های موبایل تمامی افراد قادر خواهند بود تا تنها با چند کلیک ساده حتی در دورترین نقاط کشور بدون محدودیت زمانی و مکانی به آن ها دسترسی داشته باشند .

خدمات حسابداری اینترنتی

اهمیت اطلاعات مالی در استفاده از خدمات حسابداری

اهمیت-اطلاعات-مالی-در-استفاده-از-خدمات-حسابداری

در زمینه رقابت های تجاری و تولیدی آن چه که بیش از سرمایه و پول برای شرکت ها اهمیت پیدا می کند اطلاعات و مخصوصاً نوع مالی آن می باشد ، در واقع نقطه تمایز شرکت ها و مؤسساتی که در یک رشته کاری به فعالیت مشغول هستند تنها تفاوت در میزان اطلاعات مالی در دسترس آن ها از رقبای خود می باشد تا بر آن اساس میزان تولید و عرضه خود را برای اجتناب از ضرر های احتمالی تعیین کنند . سازمان ها و شرکت های مختلف برای بررسی نقاط قوت و ضعف خود و درک وضعیت موجود نیاز دارند تا به اطلاعات مالی درون بنگاه خود در کنار وضعیت بازار ها دسترسی داشته باشند . اطلاعات خام مالی به هیچ وجه قابل استفاده برای این افراد نخواهد بود ، آن ها نیاز دارند تا به اطلاعاتی طبقه بندی شده و قابل تجزیه و تحلیل دسترسی پیدا کنند ، بنابراین تنها دانشی که به آن ها در این امر کمک خواهد کرد دانش حسابداری خواهد بود ، به همین خاطر می توان گفت که این علم نقشی ویژه و حساسی را برای این گروه از افراد ایجاد می کند .

 

واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ بخش کمی از فعالیت های مالی در برخی از کشورها را به خود اختصاص می دهند درحالی که حجم عمده فعالیت های اقتصادی بر عهده بنگاه های کوچک اقتصادی است . تمامی بنگاه های بزرگ از حسابداری بهره می گیرند به همین دلیل توانسته اند سالیان متمادی از بحران های مختلف جان سالم بدر ببرند ولی بنگاه های کوچک دراین بحران ها به دلیل در اختیار نگرفتن خدمات حسابداری و عدم نظم در وضعیت مالی به کلی نابود شده اند . این واحد ها به خاطر کم بازده بودن و نداشتن درآمد های کافی خود هنوز تمایلی به استخدام نیرو های خبره مالی و استفاده از تخصص آن ها پیدا نکرده اند و پرداخت هزینه به این منظور را نیز بی اثر می خوانند ؛ در حالی که یکی از علل عقب ماندن این شرکت ها از عرصه های رقابت عدم وجود سیستم های مالی می باشد . این شرکت ها هیچ گونه اطلاعات درستی از وضعیت بدهی و درآمد های خود ندارند و حتی قادر نخواهند بود تا وضعیت مالی شرکت را در یک سال آینده پیش بینی کنند . در حال حاضر برای این شرکت ها و سایر گروه های درآمدی این امکان وجود دارد که بتوانند با استفاده از خدمات حسابداری اینترنتی وضعیت مالی خود را بهبود بخشند و از پرداخت هزینه هایی چون پرداخت حقوق و دستمزد ماهیانه ، بیمه ، تجهیزات کامپیوتری ، خرید نرم افزار های مالی و ملزومات اداری در بخش حسابداری اجتناب کنند .

 

خدمات حسابداری اینترنتی و جزئیات آن

خدمات-حسابداری-اینترنتی-و-جزئیات-آن

خدمات اینترنتی عبارت است از کلیه خدمات مربوط به ثبت دفاتر ، تهیه اظهار نامه های مالی ، مالیاتی ، بانکی و پرداخت و دریافت صورت حساب های مختلف به صورت اینترنتی و در مکانی دور از محل شرکت توسط متخصصین مجرب .

ثبت و تنظیم اسناد و دفاتر حسابداری : ثبت کلیه رویداد های مالی در دفاتر عمومی و تخصصی نظیر دفاتر روزنامه ، کل ، معین ، فروش ، خرید ، حساب کالا ، اسناد پرداختنی و حساب های تفصیلی بسته به نوع واحد اقتصادی .

استخراج گزارش های مالی : تهیه و استخراج گزارش های مالی در قالب تراز نامه ، صورت عملکرد سود و زیان و حساب های بانکی ، لیست افراد بد حساب و در نهایت کلیه گزارشات قابل تجزیه و تحلیل جهت ارائه به مدیران بنگاه ها .

اصلاح حساب ها : تصحیح اشتباهات موجود در اسناد و تنظیم دفاتر

تنظیم اظهار نامه های مالیاتی : تهیه و تنظیم این گزارشات براساس دفاتر قانونی در هر مؤسسه جهت ارسال به اداره دارایی و پیگیری های مربوط به آن در صورت ارجاع پرونده های مالیاتی به هیأت های رفع اختلاف .

انبار گردانی : برای خدمات اینترنتی شاید انبار گردانی تعجب آور باشد ولی باید گفت در واحد های تولیدی و فروشگاه هایی که به انبار گردانی در پایان هر سال نیاز دارند ، این خدمات می تواند توسط حسابداران همان مجموعه به صورت حضوری اجرا و مورد پیگیری قرار گیرد .

 

نحوه ارائه خدمات حسابداری اینترنتی

نحوه-ارائه-خدمات-حسابداری-اینترنتی

کلیه متقاضیان این خدمات می توانند با مراجعه به سایت شرکت های حسابداری و بعد از ثبت نام و دریافت کد رمز عبور به عضوی از مشتریان این شرکت ها تبدیل شوند . واحد های مزبور از این پس مسؤول ثبت کلیه تراکنشات مالی و برسی و بروز کردن حساب های آن ها خواهند بود . مشتریان نیز وظیفه دارند تا در بازه های تعیین شده یک نسخه از اسناد و یا اصل سند را برای ثبت به این شرکت ها ارسال کنند . کلیه اسناد دریافتی براساس تاریخ و نوع در بایگانی این شرکت ها مرتب می شود و در هر زمان قابلیت دسترسی برای آن ها وجود دارد . البته باید گفت که خدمات حسابداری اینترنتی تنها به صورت جامع برای شرکت ها ارائه نمی شود و تمامی افراد در صورتی که به مشکلاتی در تهیه اظهار نامه های مالیاتی ، صورت های مالی و مانند آن برخورد کنند نیز می توانند از این خدمات به صورت موردی استفاده کنند .

 

خدمات حسابداری اینترنتی و شرکت های دارای شعب

سیستم سنتی حسابداری در مجموعه هایی که دارای چندین شعب هستند به این صورت کار می کند که آن ها باید علاوه بر انجام حسابداری هر شعبه گزارشات خود را دوباره برای شعبه مرکزی ارسال کنند ، ولی در خدمات اینترنتی این امکان در اختیارشان قرار می گیرد تا که بتوانند حساب های تمامی شعب و حتی شعبه مرکزی را در یک حساب متمرکز کنند و اطلاعات را در لحظه در اختیار داشته باشند ، در واقع کل مجموعه در آن یکپارچه خواهد شد .