خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی ، خدمات حسابداری از سال ها قبل توسط شرکت ها و مؤسسات حسابداری در سراسر کشور برای تمامی فعالان حوزه اقتصاد ارائه شده است تا این افراد در کسب و کار خود دچار مشکلات مختلف مالی نشوند . خدمات مشاوره مالیاتی نیز در طی این سال ها وجود داشته است ولی از زمان تأسیس سازمان امور مالیاتی در سال ۱۳۸۱ برابر با قانون برنامه سوم توسعه و در ادامه با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به‌صورت آزمایشی در سال ۱۳۸۷ (به مدت ۵ سال و بعد با اجرایی شدن کامل آن ) به‌طور ویژه ای افزایش یافت .

مالیات بر ارزش افزوده تمامی مشاغل را در بر می گرفت و به دلیل نو پا بودن آن و عدم اطلاع عموم از روش های اجرایی قانون هایش ، شرکت ها و مؤسسات حسابداری را بر آن داشت تا بار خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی را بر دوش بکشند و سعی کنند تا مردم مشکلات مالیاتی خود را به شیوه ای آسان تر حل کنند .

خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی

خدمات حسابداری :

بیشتر شرکت ها و مؤسسات حسابداری ، خدمات یکسانی را برای مشتریان خود ارائه می کنند و تنها تفاوت آن‌ها در کیفیت این خدمات و توانایی آن‌ها در میزان پیشبرد اهداف شرکت های بزرگ یا کوچک است . شرکت های محدودی توانایی ارائه خدمات حسابداری برای سازمان ها ، مجموعه ها و فعالان اقتصادی بزرگ را دارند ؛ زیرا آن ها نیروی کافی برای حجم بالای کاری این مؤسسات را در اختیار دارند و تجربه سال ها کار با شرکت های بزرگ پیش بردن کار را برای آن ها ساده تر نموده است ، در مقابل شرکت های کوچکتر خدمات خود را تنها برای شرکت های متوسط و کوچک ارائه می دهند ، در صورتی که ماهیت و اصل هر دو گروه یکی بوده و تنها تفاوت آن ها در حجم کار حسابداری است .

از جمله خدمات حسابداری که توسط یک شرکت حسابداری عرضه می شود می توان به‌طور خلاصه به موارد زیر اشاره کرد :

  1. انجام تمامی امور حسابداری افراد و شرکت ها
  2. نصب و راه اندازی سیستم های حسابداری به همراه آموزش های مربوط
  3. ثبت روزانه تمامی اسناد حسابداری در دفاتر قانونی
  4. تعریف سیستم کدینگ برای عملیات حسابداری و بخش انبار
  5. اجرای انبار گردانی های در زمان های مختلف
  6. تهیه انواع گزارشات برای عرضه به استفاده کنندگان درون و برون سازمانی
  7. اعزام نیروهای متخصص حسابداری به شرکت های مختلف تحت نظر مدیر مالی
  8. تهیه گزارشات بهای تمام شده کالاها

مشاوره مالیاتی

هرچقدر میزان فعالیت های اقتصادی یک کشور افزایش پیدا کند خدمات حسابداری نیز به طبع آن افرایش می یابد ، درکنار افزایش تولید ناخالص داخلی یک کشور میزان انواع مالیات مخصوصاً نوع مالیات بر درآمد افزایش می یابد . تمامی مشمولان این وظیفه ملی از میزان مالیات وضع شده راضی نخواهند بود و این نارضایتی ها سبب مراجعه به مشاوران مالیاتی برای کاهش میزان مالیات می شود . امروزه بسیاری از حسابداران خبره با ایجاد دفاتر مستقل به ارائه مشاوره مالیاتی در زمینه های مختلفی می پردازند و تمامی این ها سبب شد تا ما به معرفی مشاوره مالیاتی و جزئیات آن در ادامه مقاله بپردازیم .

خدمات مشاوره مالیاتی چه گروه از افراد را شامل می شود :

خدمات مشاوره مالیاتی تنها مختص به شرکت ها و مؤسسات بزرگ یا کوچک نیست و برای تمامی افراد که به نوعی با پرداخت مالیات سرو کار دارند می تواند مفید باشد .  برای مثال از جمله  مالیات هایی که بر افراد وضع می شود می توان  مالیات بر درآمد ، مالیات بر ارث ، مالیات بر ثروت و  مالیات بر پس انداز بازنشستگی را نام برد ، تمامی این مالیات ها بر یک شخص وضع می شوند ، بنابراین اشخاص حقیقی نیز می توانند از مشاوره مالیاتی استفاده کنند .

 

دلایل استفاده از مشاوره مالیاتی :

قوانین مالیاتی بسیار پیچیده هستند ، زیرا آن ها باید تمام جنبه های فعالیت های تجاری را پوشش بدهند . مجلس قانون گذار نیز قوانین را پیوسته تغییر می دهد تا بتواند خواسته های دولت را تأمین کرده و روز به روز نقاط ضعف قوانین قبلی را از ببین ببرند . بسیاری از معاملات تجاری مشمول مالیات هستند و پرداخت کنندگان مالیات قبل از پرداخت آن از مشاوره های مالیاتی استفاده می کنند تا مالیات کمتری بپردازند .

آن ها با استفاده از مشاوره های مالیاتی نه تنها میزان مالیات پرداختی خود را می توانند به صورت دقیق برآورد کنند ، بلکه در مواردی نیز آن را کاهش می دهند . پس بجاست که ما جمله “یک مشاوره مالیاتی خوب می تواند بیمه ای در برابر برخی از جریمه های مالیاتی باشد ” را برای کار مشاوران مالیاتی و ارج نهادن به تلاش‌ های آن ها بکار ببریم .

چگونه به مشاوران مالیاتی دسترسی پیدا کنیم :

دسترسی به مشاوران مالیاتی کار دشواری نیست ، نزدیک ترین مشاور مالیاتی به شرکت شما حسابدار شرکت است ، زیرا از تمامی فعالیت های مالی و میزان تراکنشات و تولید موسسه آگاهی داشته و می تواند بهترین مشاوره را به مدیریت ارائه کند .

در رتبه بعدی می توانید با مشاوره گرفتن از دوستان خود در زمینه کاری مشترک به بهترین مشاوران مالیاتی در آن زمینه دست پیدا کنید و یا می توانید از طریق اینترنت به تارنمای شرکت هایی که خدمات مشاوره مالی را ارائه می دهند مانند وب سایت شرکت تراز ارقام آرین (www.taraz-company.com) دسترسی پیدا کنید و ضمن آگاهی از نوع خدمات ارائه شده توسط ما با مشاوران این مجموعه تماس و ملاقات حضوری داشته باشید .

دلایل تفاوت در نوع مشاوران مالیاتی :

بسته به وضعیت مالیات دهندگان ، مشاوره و خدمات مشاوره مالیاتی متفاوت خواهد بود . برنامه ریزی های یک فرد برای دوران بازنشستگی قطعاً متفاوت از برنامه ریزی یک کارآفرین که بدنبال راه اندازی کارگاهی تولیدی است خواهد بود ؛ همچنین یک سرمایه گذار در املاک و مستغلات نیازهای مشاوره ای مالیاتی متفاوتی از یک فروشنده مواد غذایی خواهد داشت ، تمامی این مثال ها و هزاران نمونه مشابه دیگر سبب می شود تا افراد با نیازهای متفاوت از مشاوران مالیاتی استفاده کنند . بنابراین باید دقت کرد که برای انجام امور مالیاتی خود تنها به مشاوران متخصص در آن زمینه رجوع کنیم تا در حداقل زمان ممکن و به صورت حرفه ای به بهترین نتیجه (کاهش بار مالیاتی، یا تخفیف در میزان جریمه و..) دست پیدا کنیم .