خدمات حسابداری

حسابداری در باور برخی از انسان های جامعه تنها به اعمال ۴ عمل اصلی در مخارج روزانه کسبه ، شرکت های خصوصی و ادارات دولتی  منتهی می شود . این دیدگاه در برخی ازمردم (مانند بریتانیایی ها) به حدی قویست که لطیفه‌های زیادی در نکوهش این شغل برای حسابداران ساخته اند . با اندکی بررسی و تحقیق می بینیم اشخاصی که چنین نگرشی نسبت به حسابداری دارند ، اغلب دارای ضعف های اساسی اقتصادی و پسرفت مالی هستند . به نظر شما این اتفاق ، ارتباطی علت و معلولی نیست؟!

در دوران معاصر ما ، اشخاص حقیقی و حقوقی موفق با توجه به ارتباط مستقیم بین امور مالی و احقاق اهدافشان سعی در قوی کردن نظام و زیر ساخت های اقتصادی مجموعه خود کرده اند. آن ها با درک ، شناخت و استفاده صحیح از خدمات حسابداری توانسته اند یکی از دغدغه های خود را حل کرده و زمان و تمرکز خود را روی مسائل مهمتری بگذارند .

از مهمترین خدمات حسابداری که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد می توان به صدور اسناد حسابداری ، صدور فاکتور ها ، تحریر دفاتر ، لیست حقوق و دستمزد کارکنان ، اظهارنامه های عملکرد سالیانه و ارزش افزوده ، گزارشات فصلی و کارکرد سالانه اشاره کرد . به موازات این امور و خدمات حسابداری می توان به مشاوره امور مالی ، بیمه ای  و بانکی ، پیش بینی مسیر و سود- زیان ، برنامه ریزی بودجه ، تجزیه و تحلیل صور مالی ، اخذ مفاصای حساب از سازمان مربوطه ،  تنظیم صورت وضعیت پروژه های عمرانی ، برقراری نظامی مالی بر اساس اصول آی.تی و علوم روز دنیا ، به روز رسانی ، ثبت  و نگهداری کلیه اسناد ، اصلاح حساب و رفع اختلاف حساب با سایر اشخاص اشاره کرد.

اجرای خدمات حسابداری لازمه بقای یک مجموعه می باشد و در صورت فقدان آن ، می توان به جد گفت که خورشید پیشرفت مجموعه مذکور در حال افول است . اشخاصی نیز هستند که بر این اعتقادند که با ورود پیدا نکردن به این مقوله ، از دردسر دوری نموده و خود توانایی انجام امور و خدمات حسابداری خود را دارند ، باید تاکید کرد که این اشخاص در راهی منتج به پیشرفت و موفقیت قدم برنداشته و یا در خوشبینانه ترین حالت میزان حجم کارشان به قدری ناچیز و محدود است که استفاده از خدمات حسابداری اصولی و منسجم امری بلند پروازانه برایشان تلقی می شود .