مؤسسه حسابداری در تهران

مؤسسه حسابداری در تهران ، مؤسسات حسابداری کلیه خدمات حسابداری و مالیاتی را براساس استانداردهای تدوین شده سازمان حسابرسی ، قوانین روز مالیاتی ، با هزینه مناسب و کیفیتی عالی در اختیار تمامی شرکتها و بنگاه های اقتصادی در زمینه های تجاری ، بازرگانی ، خدماتی ، پیمانکاری و تولیدی قرار می دهند تا از این طریق بتوانند سیستم های حسابداری آن ها را کنترل کرده ، بهبود بخشند و بخش اعظمی از چرخه مالی شرکت را نظم دهند . تمامی خدمات مؤسسات حسابداری منجر به کاهش مشکلات اقتصادی و مالی مشتریان و رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده آن ها می گردد.

اگر صفحات یک روزنامه را ورق بزنیم و یا به تبلیغات بیلبوردهای خیابانی نگاهی بیاندازیم ، بی تردید نگاره های فراوانی را خواهیم یافت که به نام موسسات و شرکت های گوناگونی مزین هستند . در همین رابطه آیا تا بحال باخود فکر کرده ایم که چه تفاوتی میان این دو واژه وجود دارد ! آیا هر دو واژه معنی یکسانی دارند یا کاربرد های آن ها متفاوت است ؟! گرچه برخی افراد ممکن است این دو واژه را بجای هم بکار ببرند اما در واقع این دو کلمه متفاوت از یکدیگر می باشند . برای روشن شدن این موضوع تعریفی مختصر از مؤسسه و شرکت را ارائه می دهیم تا در شناخت مؤسسات حسابداری و تفاوت آن ها با شرکت های این حوزه دچار سردرگمی نشویم .

مؤسسه

مؤسسه یک واحد با مالکیت خصوصی یا بخش عمومی و یا ترکیبی از این دو می باشد که با نام مشخص ، هدفی مشخص را دنبال می کند . مؤسسه در واقع همان واحد اقتصادی است که نوع فعالیت آن در مقایسه با شرکت تفاوت می کند . مالکیت ، نوع فعالیت و هدف فعالیت سه معیاری هستند که از آن ها برای تعریف حیطه فعالیتی موسسات استفاده می شود .

اگر موسسات را به عنوان نمونه برطبق نوع مالکیت آن ها طبقه بندی کنیم سه نوع مؤسسه خواهیم داشت که عبارت اند از :

۱٫ مؤسسات دولتی یا عمومی

۲٫ مؤسسات تعاونی

۳٫ مؤسسات بخش خصوصی

مؤسسات دولتی یا عمومی درنهایت توسط دولت اداره می شوند ، حال چه بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم .

این مؤسسات به دو بخش انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم می شوند .

· بخش غیر انتفاعی شامل وزارتخانه ها ، سازمانهای دولتی ، نهاد های غیر دولتی ، نیروهای نظامی و….

· بخش انتفاعی شامل شرکتهای دولتی ، بانکهای دولتی و سازمان تأمین اجتماعی و… می شوند.

شرکت‎

کلمه شرکت به معنای همکاری است و یک شرکت زمانی ایجاد می شود که دو یا چند نفر برای هدفی با یکدیگر توافق و همکاری کنند . تمام شرکت ها دارای شخصیت حقوقی بوده و می توانند از کلیه منافعی که قانون برای آن ها مشخص کرده است برخوردار شوند .

نوع شرکت

تمامی شرکت ها بر اساس هدفی که به دنبال آن هستند در یکی از گروهای مدنی یا تجاری جای می گیرند.

شرکتهای تجاری شامل شرکتهای سهامی ، شرکت با مسئولیت محدود ، شرکت تضامنی ، شرکت مختلط غیر سهامی ، شرکت مختلط سهامی ، شرکت نسبی می شوند.

شرکتهای مدنی نیز شامل شرکت عنان ، شرکت ابدان ، شرکت وجوه یا اعتبارات و شرکت مفاوضه می باشد .

حال که با تفاوتهای بنیادین شرکت و مؤسسه آشنا شدیم قصد داریم به طور اخص به مؤسسه حسابداری در تهران بپردازیم . تمامی بنگاه های اقتصادی ، تولید کنندگان ، شرکت ها ، سازمان های دولتی ، غیر دولتی و بسیاری از اشخاص حقیقی برای مجموعه خود سیستم حسابداری تعریف می کنند که گاهی به دلیل حجم بالای کار ، میزان معاملات و نداشتن نیروی متخصص قادر به مدیریت سیستم آن نمی باشند . از این روی به مؤسسات حسابداری مراجعه کرده تا از تخصص و توانایی مدیریتی آن ها در زمینه حسابداری برای شرکت یا بنگاه خود بهره گیرند .

قرار گرفتن در پایتخت کشور دلیلی بر حجم بالای کار افرادیست که در آن زندگی می کنند ، علاوه بر این ، این تعداد از جمعیت و موقعیت شغلی ، میزان زیادی از درآمد و هزینه ها را بدنبال دارد و متناسب با آن حجم فعالیت های حسابداری نیز بیشتر می شود . بی تردید یک مؤسسه حسابداری در تهران نسبت به سایر رقبایش در مراکز استانهای دیگر (در شرایطی مشابه) از مشغله ، تجربه کاری و درآمد بیشتری برخوردار هست . در همین رابطه مجموعه تراز ارقام آرین به عنوان یک شرکت حسابداری واقع در تهران و با پشتوانه سال ها تجربه در زمینه حسابداری و قرار گرفتن در کانون تجاری کشور – درمجاورت خیابان هایی نظیر میرداماد و جردن – که بزرگترین شرکتهای پیمانکاری و تجاری در آن واقع شده اند توانسته ضمن همکاری با این شرکت ها رسالت کاری خود را انجام داده و در این راه از هیچ اقدامی کوتاهی نکند . تمامی فعالیتهای این مجموعه توسط کادری مجرب و آموزش دیده صورت می گیرد تا به هدف هر مؤسسه حسابداری که انجام کار بر اساس اخلاق حرفه ای حسابداری و رضایت مشتری هست ، دست یابد.

پیشتر از این گفته شد که موسسه و شرکت تفاوت هایی در تعریف و ساختار خود دارند ، اما در نزد عموم کاربران ، مجموعه هایی که خدمتی یکسان ارائه می دهند تفاوتی با یکدیگر نداشته و به عنوان مثال مؤسسه حسابداری در تهران با شرکتی با همین نوع فعالیت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند .

در نهایت لازم به ذکر است که با توجه به اجرایی شدن مالیات بر ارزش افزوده در سالهای اخیر توسط سازمان امور مالیاتی و سیستم واحد یابی این بخش که تمامی بنگاه های موجود در بخش اقتصادی را زیر نظر دارد ، آن ها را ملزم به ارائه اظهار نامه های ارزش افزوده بصورت ماهانه و سالانه کرده است . تعیین دقیق مالیات بر ارزش افزوده به دلیل نو پا بودن این سیستم با مشکلات زیادی مواجه شده ، از جمله نبودن سیستم حسابداری درست در بنگاه ها و نبودن معیار های مشخص شده برای سازمان امور مالیاتی در تعیین آن ، تمامی این مشکلات سبب شده تا افراد مذکور برای تعیین مالیات خود با این سازمان توافق کنند ، هرچند این امر نتوانسته است رضایت خاطر مؤدیان مالیاتی را جلب کند . در همین رابطه شرکت یا مؤسسه حسابداری در تهران با تکیه بر توانایی کارمندان ، تجربه یکایک آنان و آشنایی با قوانین حسابداری و حسابرسی کشور مبلغ منصفانه و رضایت بخشی را برای این افراد بدست آورده و یا در صورت زیاد بود این مبلغ ، با دفاعی عالمانه از مقدارش می کاهند .