مالیات-بر-ارزش-افزوده-طلا

مالیات-بر-ارزش-افزوده-طلا


مالیات بر ارزش افزوده طلا : مالیات بر ارزش افزوده طلا از دو جزء تشکیل شده است ، مالیات و به ‌طور خاص ارزش افزوده . برای پی بردن به موضوع این نوع ازعوارض باید در ابتدا با ارزش افزوده آشنا شد و بعد به اعمال آن بر حرفه طلا سازی پرداخت . این نوع مالیات یکی از انواع عوارضی است که در چند سال اخیر به لیست درآمدهای دولت افزوده شده است و افراد زیادی از جمله فعالان اقتصادی و شرکت حسابداری که خدمات حسابداری آن ها را انجام می دهند درگیر کرده است .

مالیات بر ارزش افزوده طلا

آن ها بر تمامی کالا ها و خدمات در کلیه مراحل تولید و توزیع ، به‌جز مواردی که معاف از پرداخت می باشند اعمال می شود . برای مثال یک نجار را در نظر بگیرید که چوب های مختلف را خریداری می کند تا آن ها را تبدیل به میز کرده و به فروش برساند . چوب های ساده در ابتدای امر ارزش چندانی نداشتند ولی به دلیل کار صورت گرفته روی آن ها ارزشی به مراتب بیشتر پیدا کردند ؛ اختلاف بین قیمت خرید چوب ها و قیمت فروش میز ارزش اظافه ایجاد شده است . ارزش مازاد ایجاد شده ملاک تعیین مالیات قرار می گیرد و در پرداخت آن سه گروه دخیل هستند ، خریدار ، فروشنده و سازمان امور مالیاتی . خریدار هنگام خرید کالا آن را به فروشنده پرداخت می کنند و وی نیز در بازه های زمانی مشخص موظف است تا مبالغ دریافتی را به اداره مربوطه پرداخت کند .

طریقه پرداخت مبالغ مالیات بر ارزش افزوده

طریقه-پرداخت-مبالغ-مالیات-بر-ارزش-افزوده

پرداخت آن ها باید در قالب اظهارنامه‌ و به صورت خود اظهاری توسط افراد صورت گیرد . کلیه مشمولین این نوع عوارض باید در پایان هر فصل یا به عبارتی دوره‌ای سه ‌ماهه عوارض خود را با مهلت زمانی ۱۵ روزه برای هر دوره و با نرخ ۴% پرداخت کنند . پرداخت کنندگان این مالیات باید بدانند که گریزی از آن وجود ندارد و عدم پرداخت می تواند مجازات هایی را طبق قانون بر آن ها اعمال کند .

 

مالیات بر ارزش افزوده طلا در قانون

مالیات-بر-ارزش-افزوده-طلا-در-قانون

قانون مربوط به عوارض ارزش افزوده از نیمسال دوم سال ۱۳۸۹ به صنف طلا و جواهرفروشان ابلاغ شد و بخشی را به خدمات حسابداری آن ها افزود . در این اطلاعیه از آن ها درخواست شده بود تا جهت ثبت نام به سامانه ارزش افزود مراجعه کنند و هر سه ماه یک بار نیز اظهارنامه خود را ارسال و ثبت کنند .

سازمان امور مالیاتی این قانون را به‌گونه‌ای وضع کرده است که بتواند از کل فروش طلا آن را اخذ نماید . در حال حاضر نرخ ۹% برای آن تعیین شده است ولی ازآنجا که اعتراضات زیادی بر این نرخ از سوی صنف صورت گرفت ، باعث شد تا دولت تصمیم بگیرد با تقدیم لایحه ای به مجلس نرخ آن ها را کاهش دهد و به رقمی ثابت یعنی چیزی در حدود %۳ برساند .

 

دلایل اعتراض طلا فروشان به نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا

دلایل-اعتراض-طلا-فروشان-به-نرخ-مالیات-بر-ارزش-افزوده-طلا

  1. مصرفی نبودن این فلز : فعالان در صنف طلا معتقدند که طلا به صورت پیوسته و بدون اینکه ماهیت آن تغییر کند بین خریدار و فروشنده مبادله می شود و در هر بار صرفاً به خاطر ذوب و دادن شکل جدید به آن مقداری ارزش افزوده را ایجاد می کند ؛ بنابراین با وضع مالیات بر کل طلای مبادله شده از یک طلا بارها و بارها عوارض را اخذ خواهند کرد ، در واقع باید مالیات طلا را از اجرت ساخت و شکل دهی آن می گرفتند .
  2. در سایر کشور ها مالیات بر ارزش افزوده طلا را به شیوه ای دیگر اخذ می کنند : کشور های چون چین ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، روسیه نرخی برابر با نرخ ارزش افزوده سایر کالا ها را بر طلا وضع کرده اند . برخی از کشور ها مانند ونزوئلا تا مقدار مشخصی از طلا یک نرخ و با افزایش میزان آن نرخ های تصاعدی را بر آن اعمال می کنند . در انگلیس از طلای دست دوم نرخ کمتری دریافت می شود . ترکیه از اصل طلا عوارضی را دریافت نمی کند ولی بر سود آن نرخ ۱۱ درصد را وضع کرده است .
  3. وضع مالیات بر ارزش افزوده طلا مصرف آن را تا حدود زیادی کاهش داده است : در این باره می توان گفت که معافیت مالیاتی تنها بر روی کالا های ضروری توجیه پذیر خواهد بود ، حتی می توان روی کالا های لوکس نیزمقدار بیشتری ازآن را وضع کرد ، به علاوه قیمت هر گرم طلا در فاصله سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ شش برابر افزایش داشته است یعنی چیزی در حدود ۵۰ درصد بیشتر از افزایش قیمت کالا های عمومی ، بنابراین مالیات ۹ درصدی بر طلا طبق نظر کارشناسان در مقابل افزایش قیمت نه تنها زیاد بوده است بلکه بسیار ناچیز است ؛ البته بایدگفت که در وضع آن تنها فروشنده مدنظر قرار داده اند و به خریداران هیچ‌گونه توجهی نشده است ، چرا که عوارض ۹ درصدی بخش زیادی از سرمایه خریدار را تحت عنوان ارزش افزوده دریافت می کند و میزان خرید آن ها را کاهش می دهد .
  4. بیشتر معاملات طلا مربوط به نوع دست دوم است : آن ها اعتقاد دارند که طلا های مبادله شده بیشتر مربوط به طلای مستعمل بوده که یک بار مالیات آن را پرداخت کرده اند و نباید دوباره آن را اخذ کنند .

در نهایت گرچه برخی از دلایل مطرح شده از سوی طلا فروشان کاملاً درست است ، ولی بیشترین دلیل مخالفت آن ها با این نوع عوارض را می توان مربوط به اجرا شدن آن و مشخص شدن میزان گردش های مالی این صنف در تعیین میزان مالیات بر درآمد دانست ؛ چرا که مالیات بر ارزش افزوده را طبق قانون مصرف کننده پرداخت می کند و طلا فروشان تنها واسطه ای بین سازمان و مصرف کننده در انتقال آن ها هستند و حتی می توانند در مهلت یک ماه نگهداری آن ، از مبالغ دریافتی نیز سود کسب کنند .

قانون گذاران نیز بهتر است تا قبل از اجرای قوانین خود کلیه جوانب قانون را با دقت بیشتری سنجیده تا این قوانین در اجرا دچار اصلاح نشوند ، چرا که آن ها در سطح یک کشور اجرا می شوند و حتی ممکن است در دوره کوتاه اجرا افراد زیادی را از لحاظ مالی تحت تأثیر قرار دهند (ورشکستگی در صنف های مختلف).

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *