معرفی حسابرسی رعایت ، برای تعریف حسابرسی رعایت ابتدا به معرفی حسابرسی می پردازیم تا دیدی کلی از حیطه ی کار کارشناسان این امر و فرآیند عمل مذکور داشته باشیم و بعد به معرفی حسابرسی رعایت خواهیم پرداخت . حسابرسی مجموعه روش هاییست که به بررسی اسناد و مدارک یک شرکت یا واحد اقتصادی می پردازد و مجموعه این اعمال باید به تهیه یک گزارش ختم شود .

در حسابرسی شخص حسابرس باید نظر خود را درباره شیوه های بکار گرفته شده حسابداری و درستی صورت های مالی بیان کند . بنابراین حسابرس با مدارک و مستندات بدست آمده تأیید می کند که شرکت حق مالکیت بر بدهی و دارایی های منتشر شده در تراز نامه را دارد . به این منظور حسابرس دفاتر ، مدارک و سیستم شرکت حسابداری یا مؤسسه را مورد مطالعه قرار می دهد تا مالکیت بر دارایی ها و بدهی های شرکت را تأیید کند .

معرفی حسابرسی رعایت

حسابداری رعایت تعیین می کند که یک فرآیند یا نقل و انتقال پول (تراکنش) از قوانین پیروی کرده است یا نه . اگر مقررات نقض شده باشد حسابرس دلیل نقض را مشخص و پیشنهاداتی را برای پیشگیری از انحرافاتش درآینده معرفی می کند . تمامی قوانین و مقررات می تواند توسط خود سازمان یا از بیرون سازمان بر واحد اقتصادی تحمیل شوند و دسته ای از قوانین نیز توسط خود شرکت پذیرفته شده است و بکار گرفته شوند ، مانند انواع استاندارد های گروه ISO .

ویژگی بارز حسابداری مدیریت در نحوه ی ارزیابی این است که حسابرس تصمیم می گیرد که آیا فرآیند با استاندارد مشخص شده مطابقت دارد یا خیر و در این زمینه اغلب از نسبت عدم رعایت استاندارد ها به رعایت استاندارد ها استفاده می شود و  نتیجه بصورت درصد عدم رعایت بیان می شود . حسابرس با بیان درصد عدم رعایت مقررات باید موارد رعایت نشده را گزارش کند و خطرات ناشی از عدم رعایت مقررات را توضیح دهد و پیشنهاد هایی را برای  جلوگیری از اتفاقات احتمالی در آینده را ارائه دهد .

تاریخچه حسابرسی رعایت :

حسابرسی رعایت فرزند قرن بیستم است و بیشتر به دلیل رشد روز افزون مشاغل و افزایش فعالیت های تولیدی بعد از انقلاب صنعتی و تلاش همزمان شرکت ها و دولت ها برای  اداره و هدایت  فرآیند های کسب و کار ایجاد شده است .

دلایل نیاز به حسابرسی رعایت :

دلایل متفاوتی را برای لزوم معرفی حسابرسی رعایت و استفاده از آن ذکرکرده اند  ، برای مثال زمانی که یک شرکت مقررات سازمان محیط زیست را نقض کند ، حسابرسی رعایت می تواند با انجام حسابرسی ، آن را ملزم به رعایت قوانین کند و زمانی که این عمل بصورت دوره ای و منظم روی شرکت انجام شود ، می توان به این اطمینان رسید که شرکت در زمینه رعایت قوانین پیشرفت هایی را داشته است .

کارخانه گچی را در نظر بگیرید که روی دستگاه فرآوری گچ فیلتر نسب نکرده است و سبب پخش شدن غبار گچ در منطقه و آسیب رساندن به محیط زیست می شود ، حسابرسی رعایت با حسابرسی های      دوره ای می تواند کارخانه را ملزم به رعایت قوانین محیط زیست کند .

حسابرس رعایت به چه توانایی هایی باید مجهز باشد ؟

در معرفی حسابرسی رعایت ، متخصصین این فن باید دارای مهارت های خاص برای جستجوی موضوعاتی باشند که تنها از قوانین و استاندارد های پذیرفته شده پیروی کند و بتواند مطالبی را که از قوانین پیروی نمی کنند براحتی تشخیص دهند ؛ همچنین نحوه استفاده از دانش کسب شده خود را در شرایط حساس بشناسند و  بتوانند از ابزارهای حسابرسی رعایت بصورت روزانه در واحد اقتصادی بهره گیرند .

این که حسابرس رعایت بتواند در محیطی که با مجموعه ای از قوانین پیچیده ( روند های جذب نیرو ، بیمه ، قراردادها ، حقوق و مزایای بازنشستگی  ، انواع مالیات ها ) احاطه شده است به خوبی تطابق یا عدم تطابق فرآیند ها با قوانین را تشخیص دهد هرگز کار ساده ای نخواهد بود .

چه افرادی می توانند حسابری رعایت را انجام دهند ؟

کلیه حسابداران رسمی ، حسابرسان دولتی (متولی قانون) و کارکنان واحد اقتصادی می توانند حسابرسی رعایت را انجام دهند

انواع  حسابرسان رعایت :

حسابرسی های رعایت ، توسط حسابرسان درون سازمانی و برون سازمانی صورت می گیرد . حسابرسی درون سازمانی قبل از حسابرسی برون سازمانی انجام می شود تا کلیه نقایص شناسایی شود و روی آن ها اصلاحات لازم انجام گیرد . در همین حین حسابرسان رعایت برون سازمانی می توانند از همکاران رعایت خود درون سازمان تقاضا کنند تا کلیه اقدامات و اصلاحات را مکتوب کنند ، تا مکتوب سازی مبنایی باشد برای تعیین صادقانه بودن تلاش های حسابرسان داخلی در جهت اصلاح انحرافات از قوانین و استاندارد ها .

دامنه شمول حسابرسی رعایت :

این نوع از حسابرسی (حسابرسی رعایت) تنها مختص شرکت های دولتی نیست و سایر مؤسسات و شرکت های انتفاعی نیز در شرایط گوناگون می توانند از خدمات آن ها بهره بگیرند .

چه مواردی در معرفی حسابرسی رعایت بررسی می شود :

اینکه چه مواردی در حسابرسی رعایت بررسی می شود تا حد زیادی  بستگی به این دارد که ما با یک شرکت خصوصی یا عمومی سر و کار داریم ، همچنین نوع کسب و کار آن ها و این که شرکت مزبور اطلاعات مالی خود را چگونه نگهداری می کند اهمیت دارد .

برای مثال بیمارستان ها که سوابق مربوط به سلامتی اشخاص را نگهداری می کنند باید قوانین وزارت بهداشت را در زمینه نگهداری اطلاعات این افراد رعایت کنند ، اینجاست که حسابرسان رعایت مشخص می کنند بیمارستان بر طبق قوانین عمل کرده است یا نه .

فواید حسابرسی رعایت برای مسئولان سازمان ها و شرکت ها :

از جایی که حسابرسان رعایت تمامی فرآیند ها را برای کشف نقض در قوانین بررسی می کنند ، ضمن این که میزان تلاش سازمان در تحقق قوانین در این بین برای مدیران مشخص می شود ، پیشنهاد هایی که در گزارش نهایی خود منتشر می کنند  می تواند در ارتقاء جایگاه سازمان نقش اساسی داشته باشد ، چون در این گزارش بطور کامل هر نقض قانون ، دلایل ایجاد و پیامد های عدم رعایت آن را  بصورت موشکافانه بیان می کنند و یک مدیر کار آزموده با بهره گیری از این گزارشات می تواند مجموعه خود را رهبری کند .