مشاوره مالیاتی

سازمان امور مالیاتی جمهوری اسلامی ایران به عنوان زیر مجموعه ای از وزارت اقتصاد و دارایی کشور ، وظیفه اجرا ، اصلاح و مکانیزه نمودن نظام مالیاتی کشور را دارد . برای درک عظمت این سازمان کافیست به این نکته توجه کنیم که فقط در تهران ، افزون بر ۳۰ مرکز اصلی و مرجع ، امور مربوط به آن را انجام می دهند که از مهمترین آنها می توان به شورای عالی مالیاتی ، اداره کل امور مالی ، دفتر اطلاعات مالیاتی و مبارزه با پول‌شویی ، دفتر نظارت بر هیئت‌های حل اختلاف ، معاونت ارزش افزوده ، امور مالیاتی استان تهران و … اشاره کرد . سردرگمی از تعدد این مراکز و وظیفه هریک ، بعضا با ناآگاهی هموطنان و پیچیدگی برخی مفاد قوانین مالیاتی اجین شده و مالیات را به غول ترسناکی تبدیل کرده است . این در حالیست که با انجام یک سری اقدامات ساده ، مالیات نه تنها پدیده ترسناکی برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیست ، بلکه می توان از آن متنفع شد . یکی از این اقدامات بهره گیری از تجربیات اهل فن و استفاده از مشاوره مالیاتی می باشد .

با این کار ، اشخاص می توانند علاوه بر آگاهی از زیر و بم قوانین ، مالیاتی منصفانه پرداخت نموده و حتی ( در صورت خوش حسابی ) مشمول معافیت هایی شوند . همانطور که برای رسیدگی به امور کیفری و دعاوی خود محتاج کمک وکلای دادگستری هستیم ، در امر مشاوره مالیاتی نیز به راهنمایی وکلای مسلط به امور مالیاتی نیاز خواهیم داشت . از مهمترین فواید استفاده از مشاوره مالیاتی, می توان به یافتن بهترین راهکارهای کاربردی مالیاتی و معافیت ها ، تنظیم لایحه و دفاعیات و حضور وکلا در هیئت های حل اختلاف ، تنظیم اظهارنامه های مالیاتی و دفاتر قانونی با توجه به آخرین قوانین و بخشنامه های سازمان مذکور  اشاره کرد .

در موارد فوق ۲ مطلب بیش از سایر مطالب حائز اهمیت می باشد ، اول اینکه در صورت همکاری با یک مشاور ، تا حدودی از دوندگی های اجتناب ناپذیر در ادارات مختلف جلوگیری کرده اید و عملا مشاور شما این امور را انجام می دهد که علاوه بر صرفه جویی در زمان شما ، کارتان هم با سرعت بیشتری انجام می پذیرد . از سوی دیگر با توجه به اعمال تغییراتی که پیاپی در بخشنامه ها و تبصره های مالیاتی به وجود می آیند ، بازدهی شما برای انجام کارتان خیلی بالا نیست ، چراکه اطلاعات عمده مراجعین در حد شنیده هاست ، این در حالیست که وکیل شما با تسلط به مورد فوق و مستندات ، قدرت دفاع مالیاتی بیشتری از شما دارد . در کنار مزیت های گفته شده ، مشاوره مالیاتی توسط فرد یا مجموعه ای زبده به نظیم اظهارنامه مالیاتی و تحریر دفاتر قانونی ، مدیریت و نظارت بر سیستم حسابداریتان ، تنظیم و اصلاح صورت های مالی و گزارش حسابرسی ، مالیات ارزش افزوده و گزارش فصلی ، تنظیم لوایح مالیاتی و در نتیجه کاهش مالیات بصورت قانونی ، کمک به انتخاب و راه اندازی نرم افزارهای حسابداری و نهایتا  اصلاح و منظم نمودن حسابداری های درهم ریخته ، ممیزی و حسابرسی داخلی شما می انجامد .

مطالب مرتبط