وظایف شرکت حسابداری : شناسایی همه ابزار ، اصطلاحات و اطلاعات کاربردی هر حرفه از مقدماتیست که فقدانشان به عدم پیشرفت در آن کار منتهی می شود . به عنوان مثال چنانچه فرض کنیم که در یک کارگاه نجّاری فردی مشغول به کار شده اما پس از چندی کاربرد هر وسیله را نیاموخته باشد ، در خوشبینانه ترین حالت ، زمانی که به کمک یک وسیله می تواند کاری را بسادگی انجام دهد ، مجبور به استفاده از ابزاری جایگزین اما غیر استاندارد برای اتمام فعالیت مورد نظرش می شود که با صرف هزینه های مالی ، توان و زمان بیشتری همراه بوده و نهایتاً او را به کیفیت دلخواهش نمی رساند ؛ بماند که قرار گیری در چنین شرایطی ممکن است خسارات سنگین و غیر قابل جبرانی نیز در پی داشته باشد .

وظایف شرکت حسابداری

در گام بعدی دانستن اصطلاحات مرسوم یک کار ، سبب می شود تا این عمل به نحو آسان و اصولی تری پیش برود . مثلاً در زمینه تجارت و مشاغل بازاری ، گاهی اوقات کسبه اصطلاحات و کلماتی بین خود دارند که تنها خودشان از آن سر درآورده و در صورتی که نخواهند مشتری از منظورشان آگاه شود ، از آن ها استفاده می کنند . این در حالیست که اصطلاحاتی عمومی تر مربوط به باربری (ارسال ، دریافت و مرجوعی یک جنس) ، خرید و فروش ، آمارگیری ، اقدامات مالی و بانکی و از همه مهمتر عباراتی که در خصوص ویژگی های فیزیکی ، کیفی ، کمی و کاربردی محصولات تحت فروششان وجود دارد که به نحو دیگری خودنمایی می کند .

در خصوص اطلاعات هم می توانیم دندانپزشکی را در نظر بگیریم که سال ها پیش فارغ التحصیل شده و در مطب خود مشغول مداوای مراجعین می باشد . بی تردید در زمان تحصیل این فرد بسیاری از فنون و روش های دندانپزشکی که امروزه رایج است وجود نداشته و یا در کشورمان تدریس نمی شده اند ؛ این در حالیست که از یک سو پزشک مورد نظر ما از این دانش بی بهره است و از سویی دیگر اگر بخواهد در بازاری رقابتی به فعالیت خود ادامه دهد ، ملزم به یادگیری روش های جدید یا همان کسب اطلاعات جدید می باشد . نهایتاً اینکه کسب اطلاعات نیز در کنار دو عامل قبل سبب می شود تا کاری که قصد انجام آن به طرزی ایده آل را داریم خوب انجام شود .

خدمات حسابداری یا حسابداری شرکت ها نیز به عنوان یکی از مشاغلی که در همه جای دنیا با آن سر و کار دارند از یک سو دارای ابزاریست که باید شناخته شود (که ممکن است ابزاری فیزیکی نبوده و به صورت یک نرم افزار خودنمایی کند ) ، اصطلاحاتی در آن وجود دارد که مختص خود این رشته بوده و ممکن است عامه مردم به طور دقیق از آن سر در نیاورند (مانند جدول تی ، ماهیت بستانکاری ، اظهارنامه عملکرد و …) و اطلاعاتی نیز در آن جریان دارد که ممکن است با هر بخشنامه یا قانون جدید نیاز به تجدید و به روزرسانی پیدا کند .

در همین رابطه بر آن شدیم تا با معرفی برخی از اصلی ترین وظایف شرکت حسابداری ، نکاتی اساسی که با داشتن و دانستن آن ها ، حتی با سابقه کم کاری نیز می توان تاثیرات فراوان و چشمگیری در کار بوجود آورید را معرفی کنیم . این سر فصل ها که عبارت اند از :

معرفی برخی از اصلی ترین وظایف شرکت حسابداری

  • استانداردهای حسابداری
  • قوانین مالیات های مستقیم
  • قوانین مالیات بر ارزش افزوده
  • قوانین کار
  • قوانین تامین اجتماعی
  • قوانین تجارت و
  • سایر قوانین و قواعد

به عنوان نقشه راه ، همه باید ها و نباید های قانونی – اعم از حقوقی و کیفری – را پیش پای حسابدار قرار می دهند تا هم از به دردسر افتادن وی جلوگیری کنند و هم به عنوان وظایف شرکت حسابداری از ایجاد مشکل برای مجموعه تحت نظارت آن ها ممانعت کند . در نتیجه اینکه اگر معتقد هستید که سمباده اطلاعات می تواند تیغ توانایی های شما را تیز کرده و برای نبردهای پیش روی آماده کند ، ادامه این یادداشت را مطالعه نمائید .

در گام اول برای

در گام اول برای اینکه بازیکن خوبی باشید ، باید ابعاد زمین بازی را بشناسید و داخل آن قرار گیرید . در امور حسابداری ابعاد زمین و قوانین کلی بازی توسط سازمان حسابرسی (در ایران) تعریف می شوند و این مجموعه با ارائه شرحی از رفتارهای ایده آل ، در قدم اول به حسابداران می گوید که چه باید بکنند و در صورت به دردسر افتادن ، اقدام درست و استاندارد آنان کدام است . این قوانین که استانداردهای حسابداری نام دارد ، سبب می شود تا همه اشخاص حقیقی و حقوقی در بستری یکسان فعالیت کرده و خود این سازمان نیز با استناد به این یکپارچگی بتواند وضعیت و عملکرد همه آن ها را مورد بررسی قرار دهد .

مالیات به عنوان یکی از راه های کسب درآمد دولت ها و روشی برای عرضه سهم و نقش همه شاغلین در بهبود وضعیت اقتصادی کشور ، یکی دیگر از شاخه هاییست که یک حسابدار باید به آن مسلط باشد . در این حوزه که رسیدگی به آن از وظایف شرکت حسابداری می باشد ، مالیات های مستقیم در قالب مالیات اجاره ، مالیات عملکرد و … خودنمایی می کنند ، یک مجموعه حسابداری می تواند با ارائه مشاوره مالیاتی یا پیشنهاد روشی قانونی به اتخاذ بهترین تصمیم در راه پرداخت مبلغی منصفانه از سوی موکل خود و صرفه جویی در هزینه هایی که بر اثر عدم اطلاع این افراد پرداخته می شود ، گام بلندی در مسیر بهبود شرایط اقتصادی آنان بردارد . در خصوص به روز شدن اطلاعات و اهمیت آن ها که پیشتر در خصوص آن صحبت کردیم ، همین بس که تا سال ها پیش مالیات بر ارزش افزوده تنها یک عنوان در متون مالیاتی بود ، حال اینکه با سختگیری هایی که در سال های اخیر نسبت به پرداخت – یا به عبارتی بهتر دریافت – آن می شود ، افزایش دانسته های حسابداران در مورد این پدیده لازم و ضروری به نظر می رسد .

قوانین کار تبیین کننده کلیه روابط میان کارفرما و کارکنانش می باشد که هر جا لازم باشد جانب فرد حق دار را بگیرد . با توجه به اینکه رسیدگی به حق و حقوق پرسنل و کارفرما از جمله وظایف شرکت حسابداری می باشد ، پس تسلط به آن سبب می شود تا شما به عنوان یک حسابدار زبده و کاربلد شناخته شوید . نهایتاً لازم به ذکر است که رسیدکی به امور قانون تامین اجتماعی که در کسوت بیمه ، نحوه بازنشستگی ، از کار افتادگی و شرایط آن ها می پردازد و همچنین قانون تجارت که در آن به ضوابط و روابط میان سهامداران و بازرسان شرکت های مختلف به انضمام نحوه انحلال یا تشکیل جلسات پرداخته می شود نیز از وظایف حسابداران بوده که مجموعه مادر ملزم به رعایت و اجرای آن ها می باشد .