شرکت حسابداری و خدمات حسابداری

حسابداری

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی

لوکا پاچیولی ، کشیش و معلم ریاضی قرن ۱۵ میلادی ، که به پدر علم حسابداری نیز معروف می باشد ، جز اولین کسانی بود که حسابداری امروزی را ابداع و مورد استفاده کاربردی قرار داد . وی که از هم دوره ها و ملازمان لئوناردو داوینچی بود ، توانست با شرحی در مورد روش نگهداری حساب‌ها و دفاتر تجار ونیزی در طول دوران رنسانس و همچنین معرفی حسابداری دوطرفه گام بزرگی در راستای پیشرفت حسابداری بردارد . وی کسی بود  که برای اولین بار از دفاتر روزنامه و کل، محاسبات بیلان مالی و ترازنامه های آزمایشی برای نگهداری حساب ها استفاده کرد و معتقد بود که تا برابر نشدن بدهکاری و بستانکاری روی کاغذ ، روزش به پایان نرسیده است . در ایران نیز  دانشمندانی چون خوارزمی با رساله جبر و مقابله و  ابوالوفای بوزجانی با رساله ضروریات علم حسابداری کمک زیادی به تجار و سایر ریاضی دانان برای انجام امور محاسباتیشان کردند.

تا اواسط قرن ۱۷ پیشرفت چشمگیر دیگری در باب حسابداری دو طرفه به دست نیامد تا اینکه سیمون استوین ریاضی دان هلندی به ارائه نظریه تفکیک شخصیت پرداخت . وی با تفکیک اموال حاکم از حساب های دولتی و تفکیک اموال شخصی تاجر از حساب های تجارتخانه این مهم را تشریح کرد که با توجه به سادگی اصول ، انعطاف پذیری آن در ثبت ، قابلیت انتقال و گزارش اطلاعات متنوع در قالب صورت های قابل فهم هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد .

یکی از مهمترین زیرمجموعه های حسابداری که ماحصل تلاش پیشگامان امر و نیاز روز انسان می باشد ، حسابداری صنعتی است که با توجه به حیطه فعالیت صنعتگران ، محاسبه قیمت تمام شده یک محصول ، اصل اولیه آن می باشد . مسلما با دانستن قیمت اولیه یک محصول ، صاحبان صنایع قادر به تجزیه و تحلیل مطالب زیادی می باشند . به طور مثال با کمک حسابداری صنعتی ، شما می توانید میزان سود منصفانه و مورد نظر خود را برآورد کنید و یا در صورت زیاد بودن هزینه تمام شده یک واحد از محصول ، به دنبال مواد اولیه مقرون به صرفه تر ، روش های پر بازده ، تغییر میزان دستمزد ها و اصلاح شیوه مدیریتی خود بپردازید . نا گفته نماند که با یدک کشیدن نام حسابداری صنعتی ، این روش فقط محدود به صنعت نمی شود ، حسابداری صنعتی در بانک ها ، شرکت های حمل و نقل (بهای تمام شده بلیط ها و …) ، دانشگاه ها و بیمارستان ها ( میزان هزینه هر دانشجو در سال یا بیمار در دوره نقاهت به طور مثال ) اشاره کرد .

 که حاوی مفاهیم کلیدی حسابداری صنعتی می باشد عبارت اند از حسابداری   FCAاصول اساسی حسابداری صنعتی یا هزینه ها بجای محاسبه صرف مخارج و پرداخت ها ، حسابداری هزینه های پنهان و ظاهری ،  هزینه های غیر مستقیم و سربار ، مخارج گذشته و آینده و حسابداری هزینه ها بر طبق چرخه عمر محصول.

09034915617 whatsapp 02188196080 phone