Pdf حسابرسی مالیاتی

Pdf حسابرسی مالیاتی


Pdf حسابرسی مالیاتی :Pdf حسابرسی مالیاتی را می توان یکی از شیوه های جدید برای معرفی و ارائه اطلاعات در باره این شاخه از حسابداری عنوان کرد .

Pdf حسابرسی مالیاتی

PDF چیست :

PDF در واقع مخفف عبارت Portable Document Format است که توسط شرکت ادوبی در دهه ۱۹۹۰ میلادی به دنیا معرفی شد . در واقع پی دی اف ها فایل هایی هستند که می توانند تمام جزئیات یک سند را در خود ذخیره کنند بدون این که هنگام باز کردن آن ها در کامپیوتری دیگر ساختارشان بهم بریزد ، اشکالی که فایل های ورد در نرم افزار آفیس هیچ وقت نتوانسته اند آن را رفع کنند . قبل از به وجود آمدن پی دی اف ها زمانی که یک فرد می خواست تا یک فایل را مخصوصاً همراه با عکس انتقال دهد ، مشکلات زیادی را تحمل می کرد ، زیرا این فایل ها از حجم بالایی برخوردار بودند و در عین حال  در زمان دریافت نظم و چینش خود را نیز از دست می دادند .

شرکت ادوبی با تولید این فایل ها تمامی مشکلات درارسال فایل در بستر اینترنت با سرعت پایین را رفع کرد . این فرمت اسناد چندان مورد استقبال قرار گرفت که هم اکنون به یک استاندارد در زمینه چاپ ، ارسال و دریافت اسناد تبدیل شده اند . فایل های پی دی اف بر خلاف فایل ورد به نرم افزار های سنگین برای خوانده شدن نیازی ندارند و فرد می تواند روی تمامی دستگاه هایی که از این فرمت حمایت می کنند آن ها  را اجرا کرده و استفاده کند .

مزیت های این نوع از اسناد هر فردی را که به نوعی با انتشار مطالب سرو کار دارد ترغیب می کند تا اسناد ، کتاب ، مجله ، بروشور ، روزنامه و … خود را در این قالب برای عموم یا افراد خاص منتشر کند . مسائل مالی از جمله حسابداری ، حسابرسی ، مالیات  و حسابرسی مالیاتی نیز به شکل Pdf حسابرسی مالیاتی منتشر شده اند . افراد بسیاری موضوعات مختلف مالی را به شکل Pdf حسابرسی مالیاتی برای استفاده عموم به صورت رایگان و در مواردی نیز با پرداخت هزینه قرار داده اند تا بتوانند از آن استفاده کنند . به این منظور در ادامه به صورت مختصر به بیان حسابرسی مالیاتی می پردازیم تا با کلیت آن آشنا شویم .

واژه مالیات برای بیشتر افراد مخصوصاً صاحبان مشاغل و کسانی که به نوعی در پرداخت یا وضع آن سرو کار دارند بسیار آشنا است . اگر شما از افراد در باره پرداخت مالیات سؤال کنید شاید بتوان گفت در بیشتر موارد با این پاسخ روبرو خواهید شد که  پرداخت مالیات یک پدیده اجباری است . دلیل این پاسخ را می توان درعدم درک ضرورت پرداخت مالیات از سوی این افراد جستوجو کرد . ضرورت پرداخت مالیات به این دلیل است که دولت ها خدمات مختلفی را به مردم ارائه می دهند که همه آن ها هزینه هایی را بر دوش آن تحمیل می کند بنا براین برای جبران این هزینه ها ، بخشی از آن ها را از طریق اخذ مالیات تحت عناوین مختلف از افراد تأمین می کنند .

مالیات ها از اشخاص حقیقی ، حقوقی و از منابع مختلفی اخذ می شود . در مورد اشخاص حقوقی که بیشتر با صورت ها و وضعیت های مالی سروکار دارند تعیین دقیق مالیات کمی دشوار خواهد بود . صاحبان این شرکت ها نیز همواره سعی می کنند تا اسناد خود را در قالب استاندارد های تعیین شده از سوی سازمان حسابرسی آماده کنند تا مالیات اضافی در بررسی های سازمان امور مالیات به دلیل اشتباهات آماری بر آن ها برقرار نشود . به همین خاطر حسابرسی مالیاتی با بررسی و اظهارنظر در مورد درستی و کیفیت اسناد مالی ، چگونگی رعایت قوانین و مقررات و استاندارد ها  ، مشخص کردن مالیات بر درآمد شرکت ها و نحوه محاسبه و پرداخت آن ایجاد شده است ، تا نگرانی ها در این زمینه را رفع کند .

کارشناسان حسابرسی مالیاتی در انجام وظایف خود مراحل زیر را طی می کنند :

در مرحله اول کلیه دفاتر قانونی را بررسی و پس از تایید صحت و سقم آن ها  مرحله بعدی حسابرسی را شرو ع می کنند.

نتایج حاصل از بررسی ها در کاربرگ هایی به همراه شرح دقیق موضوعات نوشته می شود . در گام بعدی نتایج حاصل از شناخت سیستم کنترل داخلی و قابل اطمینان بودن این سیستم برای تعیین مالیات بر درآمد را بررسی می کنند و در صورت قابل استناد نبودن باید از شیوه ای دیگر برای تعیین مالیات استفاده کنند  . اگر حسابرسان دربررسی ها تشخیص دهند که اسناد و مدارک مربوطه فاقد اطمینان لازم برای ادامه کار هستند ، باید عدم اعتبار آن ها را به اطلاع کار فرما برسانند .

در زیر برخی از موارد مورد برسی در خدمات حسابداری مالیاتی ذکر می شود :

  1. بررسی درآمد ها و هزینه ها
  2. بررسی صورت های واردات و صادرات
  3. رسیدگی به قیمت تمام شده کالاها و خدمات
  4. بررسی گردش کامل مواد اولیه
  5. رسیدگی به دارایی های ثابت
  6. بررسی مطابقت تراز نامه با دفاترقانونی و صورت های مالی

همان طور که دیدیم این نوع از حسابرسی دارای اهمیت بسیار زیادی در تعیین مالیات انواع شرکت ها و مؤسسات می باشد و از سویی عدم اطلاع بسیاری از افراد از آن سبب شده تا در تعیین و وضع مالیات توسط آن ، مالیات های سنگینی را بپردازند . عوامل ذکر شده باعث شد تا بسیاری از حسابرسان مالیاتی و شرکت های حسابداری حتی افراد عادی مطالب و تجربیات خود را در قالب فایل  Pdf حسابرسی مالیاتی  در اختیار افراد مختلف قرار دهند ؛ چرا که فایل های پی دی  اف به فرمت رایج درکتاب های الکترونیکی نیز تبدیل شده اند و اکثر ناشران نیز سعی می کنند تا مطالب خود را تا از این طریق انتشار دهند . از طرفی دیگر آن ها به دلیل حجم کم و اجرا شدن روی تمامی دستگاه ها مخصوصا ً گوشی های هوشمند طرفداران زیادی را بخود جلب کرده و روز به روز بر خوانندگان آن ها افزوده می شود .

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *